सुदूरपश्चिममा डेंगुले भयावह रुप लिदैं

सुदूरपश्चिममा डेंगुले भयावह रुप लिदैं

२६ भदौ, धनगढी
सुदूरपश्चिममा डेंगुको संक्रमण दिनदिनै बढ्दै गएको छ । सामाजिक विकास मन्त्रालयले जारी गरेको सूचनाअनुसार विभिन्न जिल्लामा गरी यस प्रदेशमा बिहीबारसम्म डेंगु र स्क्रव टाइफसका विरामीको संख्या ७७ पुगेको छ । डेंगुका ३२ र स्क्रव टाइफसका विरामी ४५ पुगेका छन् ।
डेंगुबाट सबैभन्दा बढी कैलालीमा विरामीको संख्या छ । १५ जना डेंगु र ५ जना स्क्रव टाइफसका विरामी कैलालीमा देखिएको मन्त्रालयले जनाएको छ । यस्तै डडेलधुरामा सबैभन्दा बढी स्क्रव टाइफसका विरामी फेला परेका छन् । डेडेलधुरामा बिहीबारसम्म ४० जनामा स्क्रव टाइफस देखिएको छ । डेंगुबाट हालसम्म कैलालीपछि दार्चुलामा बढी संख्या देखिएको छ । दार्चुलामा ८, कञ्चनपुरमा ६, डोटीमा १, अछाममा १ र बैतडीमा एक जनामा डेंगु देखिएको छ । यी मध्ये डोटीमा एकजनाको मृत्यु भइसकेको छ । विरामीहरु कतिपय उपचारपछि घर फर्किसकेको र कतिपय उपचाररत रहेको मन्त्रालयका अधिकृत हेमराज खड्काद्धारा जारी विज्ञप्तीमा जनाइएको छ ।
मलेरिया र डेंगु लामखुट्टेबाट पैदा हुन्छ । तर दुई अलग जातका लामखुट्टेबाट यी रोग उत्पन्न हुन्छन् । स्वास्थ्यकर्मीकाअनुसार मलेरिया एनोफिलिस जातको पोथी लामखुट्टेको टोकाइबाट सर्छ ।
सबै क्षेत्रबाट डेंगुको प्रभाव नियन्त्रण गर्न हातेमालो गर्न मन्त्रालयले आव्हान गरेको छ । बिहीबार मन्त्रालयले डेंगु नियन्त्रण गर्न आवश्यक कदम चालिरहेको जानकारी गराउन आयोजना गरेको पत्रकार अन्तरक्रिया कार्यक्रममा सामाजिक विकास मन्त्री कृष्णराज सुवेदी भन्छन् ‘डेंगुको महामारी हुन नदिन सबै क्षेत्र जुटौं ।’

Share This
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •