मासिक ५२ रुपैयाँमा स्नातक पढाइ

मासिक ५२ रुपैयाँमा स्नातक पढाइ

१४ माघ, (गुल्मी)
चर्को शुल्कले थुप्रै क्याम्पसहरु गरिब तथा विद्यार्थीको पहुँचमा छैनन् । बसाइसराईले गाउँका कैयन क्याम्पस थेग्न मुस्किल परेको छ । छोराछोरीको शहर पढ्ने लहरले धेरै अभिभावक आर्थिक चपेटामा परिरहेका छन् ।
सदरमुकाममा बसेर क्याम्पस पढेपनि अहिलेको महङ्गी अनुसारको खानपान, कोठाभाडा र क्याम्पस शुल्कका कारण मासिक न्यूनतम पाँचदेखि सात हजारले पुग्दैन । तर गुल्मीको धुर्कोट परमानन्द भण्डारी बहुमुखी क्याम्पसले गाउँमै २५ सयमा चार वर्षे स्नातक पढ्न पाउने व्यावस्था गरेको क्याम्पस संचालक समिति अध्यक्ष कृष्णप्रसाद भण्डारीले बताए ।
२५ सय पहिलो वर्ष भर्ना भएको मात्र हो । त्यस बाहेकमा मासिक वा अन्य कुनै शुल्क चार वर्ष तिर्नु पर्दैन । क्याम्पसका शिक्षा र मानविकी संकाय अन्तरगत अंग्रेजी, अर्थशास्त्र र नेपाली मुल बिषय लिएर स्नातक गर्ने व्यवस्था रहेको भण्डारीले बताए । उनले पैसाको कारण उच्च शिक्षा पढ्न विद्यार्थीले गाउँ छोड्नुपर्ने बाध्यता हटाउनका लागि लागि संचालक समितिले २५ सयमा चार वर्षे स्नातक र निःशुल्क आवासको व्यवस्था गरिएको बताए ।
आर्थिक अवस्था कमजोर हुनेलाई सहज
मालिका गाउँपालिका ३ ह्वाङ्गदीकी बिष्णु र बहिनी कमला घिमिरे कक्षा १२ उतिर्ण भएपछि दुई वर्षसम्म आर्थिक अभावका कारण स्नातक पढ्न सदरमुकाम जान सकेनन् । अहिले दाजुबहिनीनै सो क्याम्पसमा भर्ना भएका छन् । अत्यन्तै कम शुल्कमा अध्ययन र निःशुल्क आवास पाएकोमा खुसी छन् ।
त्यस्तै गुल्मीको धुुर्कोट गाउँपालिका ४ की पुष्पा पोखरेल बुटवल बहुमुखी क्याम्समा स्नातक प्रथम वर्षमा अध्ययन गर्थिन् । सहुलियतको खबरले पोख्रेल अहिले गाउँमै फर्किन् र सोही क्याम्पसमा भर्ना भइन् । ‘शहरमा पढ्दा खर्च थेग्न मुस्कील प(यो, अहिले पढ्न निकै सजिलो भएको छ,’ उनले भनिन्, ‘पहिलो वर्ष २५ सय तिरे चार बर्षलाई पुग्यो ।’ उनीहरुजस्तै अन्य धेरै विद्यार्थीलाई अहिले निकै सहज भएको छ ।
भर्ना हुनेको संख्या बढ्दै
०६५ सालमा स्थापना भएको क्याम्पसमा पहिलो वर्ष ३५ जना मात्रै भर्ना भए । त्यसपछि घट्न थालेको संख्या अहिले फेरि बढ्न थालेको छ । अहिलेसम्म प्रथम वर्षमा मात्रै ८७ जना भर्ना भएका छन् । क्याम्पमा एक सय ३० विद्यार्थीले अध्ययन गरिरहेका क्याम्पस प्रमुख भण्डारीले बताए । उनका अनुसार अहिले १५ जना विद्यार्थीले निःशुल्क आवासको सुविधा लिएका छन् । विद्यालयले निःशुल्क कम्प्युटर र पुस्तकालयको व्यवस्था समेत गरेको भण्डारीले बताए ।
सहयोगबाटै क्याम्पस संचालन
यस क्याम्पस संचालनमा धेरै व्यक्तिहरुको सहयोगमा संचालन भएको छ । सांसद, पूर्व क्याम्पस प्रमुख, विभिन्न संघसंगठन, संस्थालगायत तीनवटै सरकारले सहयोग पुर्याएका छन् । साथै धुर्कोटमा विभिन्न व्यक्ति र संस्थाहरुको सहयोगमा अहिले एक करोड ४५ लाख रुपैयाँ बैंकको मुद्दती खातामा बचत गरेर त्यसको ब्याजबाट क्याम्पस संचालन गरेको भण्डारीले बताए । अहिले थप पाँच लाख रकम थपिएको छ । १० औ क्याम्पस सभा उद्घाटनको लागि पुगेका जिल्ला समन्वय समितिका प्रमुख लक्ष्मण पराजुलीले यो जिल्लाको नमुना शिक्षालय भएको बताए ।

Share This
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Shares