लिपुलेकमा पस्नै पाउदैनन् नेपाली

लिपुलेकमा पस्नै पाउदैनन् नेपाली

२३ कार्तिक (दार्चुला)लिपुलेक  कालापानी क्षेत्रमा भारतले ०१८ सालदेखि नै सुरक्षाकर्मी राखेर नेपालीको प्रवेशमा कडाइ गर्दै आएको हो  अहिले त्यहाँनेपाली पस्नै पाउदैनन्  पचासको दशकसम्म नेपाली  भारतीयले लिपुलेकबाटै चीनको ताक्लाकोटसित व्यापार गर्ने गरेका थिए  तर माओवादी द्वन्द्व चर्किएको बहानामा भारतीय पक्षले उक्त क्षेत्रमा नेपालीलाई प्रवेशमा कडाइ गरेको थियो पनि सरकारले चासो नदिएकोमा स्थानीयबासिन्दाले चिन्ता व्यक्त गरेका छन्  राज्यकै सामरिक महत्व बोकेको यो भूमिलाई भारतले आफ्नो नयाँ राजनीतिक नक्सामाराखेपछि फिर्ता हुने सम्भावना घट्दै गएको उनीहरुको भनाइ  उक्त क्षेत्रमा हाल नेपालीलाई भारतीय सुरक्षाकर्मीले पस्नै नदिएको स्थानीय दानसिंह तिंकरीले बताए  ”६० सालपछि भारतलेहामीलाई पस्नै दिएको छैन”, उनले भने, ”अहिले चीनसित व्यापार गर्न तिंकर भञ्ज्याङको नाका प्रयोग गर्नुपरेको  ” 

Share This
 • 43
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  43
  Shares